Gaz Söktürücü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gaz Söktürücü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gaz söktürücü, sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışabilmesi için mide salgısında tripsin, selluloz, pepsin, asit amilaz ve farklı safra ve enzimlerin olması gerekir. Sindirim anında hava yutma ya da fermantasyon sebebiyle bağırsaklarda gaz meydana gelebilir. Bu gaz kişiyi oldukça rahatsız eder. Gaz bağırsakları gerdirerek kolik ya da spazm şeklinde ağrıya yol açarak hazımsızlık yaşanır. Gaz problemi yaşamamak için ağır ve yağlı gıdalardan uzak durmak faydalı olur. Gaz söktürücü olarak satılan bazı ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar, pankreo-digest, pankreoflat, panzynorm, ccm-bizym, karboseptin olarak sıralanabilir. Bu ilaçların haricinde farklı ilaçlar da gaz söktürücü olarak kullanılabilir. Tıbbi ilaçlardan ziyade gaz söktürücü etkisi olan bitki ve bitki çayları da bulunmaktadır.

Gaz söktürücü bitki ve bitki çayları

Nane çayı: Kurutularak ya da taze nane yapraklarının gaz söktürücü etkisi bulunmaktadır. Taze nane yaprakları gaz problemleri için çiğnenebilir. Nane çayı tüketmek sindirimde bulunan kasların yumuşamasını ve vücuttan gazın atılmasını kolaylaştırır. 1 bardak kaynatılmış suyun içine bir kahve kaşığı kuru nane eklenerek 10 dakika demlenir. Hazırlanan çay süzülerek, tercihe göre içerisine limon sıkılarak gaz problemlerine karşı içilebilir.

Rezene tohumu çayı: Rezene tohumu çayı bebeklerde oluşan gaz problemleri içinde oldukça faydalıdır. Gazın geçişini kolaylaştırarak rahatlama sağlar. Tek olarak hazırlanabileceği gibi farklı bitkilerle hazırlanarak da gaz söktürücü etkisinden yararlanılabilir. Rezene tohumu çayı epilepsi hastaları için uygun değildir. Ayrıca çok sık olmasa da bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara da yol açabilir.

Melisa çayı: Rahatlatıcı etkisiyle yaygın şekilde kullanılan melisa çayı, uykusuzluk, anksiyete ve sindirim sisteminde gelişen rahatsızlıklar için kullanılmaktadır. 1 su bardağı kaynamış suya, 1 tatlı kaşığı melisa kurusu eklenip, 10 dakika demlendikten sonra içilebilir. Özellikle yemeklerden sonra içildiğinde gaz söktürücü etkisinden en iyi şekilde yararlanılabilir.

Karahindiba kökü çayı: Karahindiba kökü çayı, vücutta hormonal dengesizlikleri düzenleyici etkiye sahiptir. Aşırı sodyum tüketimi nedeniyle vücutta biriken suyun dışarı atılmasını sağlar. Magnezyum, A, B, C ve D vitaminleri haricinde kalsiyum, demir gibi mineraller bakımından da zengin içeriğe sahiptir.

Kimyon: Kimyonun gaz söktürücü etkisinden yararlanmak için tercihe bağlı olarak kaynatılmış suya karıştırılarak içilebilir. Şişkinlik ve gaz problemleri için mükemmel bir şifa kaynağı olan kimyon, yemek, salata ya da çorbalara eklenerek de tüketilebilir. Bebeklerde oluşan gaz problemleri için 1 çimdik kimyon 1 çay kaşığı anne sütüne eklenerek bebeğe verilebilir. Bebeklerde oluşan kolik ağrılara karşı oldukça faydalı olur.

Gaz söktürücü çay tarifi
  • Rezene tohumu
  • Kimyon tohumu
  • Kişniş tohumu
  • Anason tohumu
Hazırlanışı: Tüm bitki tohumlarından yarım tatlı kaşığı olmak üzere bir su bardağı suyun içine eklenir. Karıştırılarak 10 dakika bekletilir. Hazırlanan çay süzülerek yemeklerden 30 dakika önce tüketildiğinde sindirim sistemini rahatlatır, iştahı arttırır ve gaz söktürücü etki yaratır. Yemeklerden sonra gaz problemi yaşayan kişiler hazırladıkları çayı tatlandırmadan 1 bardak içtiğinde gaz problemi yaşamaz. Hazırlanan çay bebekler içinde gaz söktürücü olarak kullanılabilir. Bebeklerde gün içinde 3 defa 4 damla şeklinde kullanılmalıdır.

Gaz Söktürücü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sera Gazı Etkisi

Sera Gazı Etkisi

Haber Bülteni

Güncel

Mide Gazına Ne İyi Gelir?

Mide Gazına Ne İyi Gelir?

Uçan Balon Gazı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Uçan Balon Gazı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Maddenin Gaz Hali

Maddenin Gaz Hali

Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler?

Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler?

Midede Gaz Belirtileri ve Tedavisi

Midede Gaz Belirtileri ve Tedavisi

Gaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Doğal Gaz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Gaz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gaz Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Gaz Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Oksijen Gazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Oksijen Gazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kan Gazı Değerleri Kaçtır?

Kan Gazı Değerleri Kaçtır?