Bağırsakta Gaz Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bağırsakta Gaz Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsakta gaz sıkışması, bağırsaklarda meydana gelen gaz, belli bir seviyeye kadar normal kabul görülen bir durumdur. Ancak gaz sıkışması, beslenme alışkanlığına bağlı olarak gelişen bir durum olduğu için tüketilen gıdalar ile alakalı olmaktadır. Böyle durumda kişinin beslenme alışkanlığına bağlı oluşan gaz sıkışması için öncelikle kişinin bazı alışkanlıklarından vazgeçmesi gerekir. Böylelikle oluşan bağırsakta gaz sıkışması şikâyeti de minimum seviyeye indirilebilir. Sindirim aşamasında mideye gönderilen besinler yeteri derecede çiğnenmemiş ise bu midede gaz oluşumuna ve gaz sıkışmasına yol açmaktadır. Özellikle aşırı yemek tüketen ve yemekleri çok az çiğneyen kişilerde gaz sıkışması durumu diğer kişilere oranla daha sık görülmektedir. Bağırsaklara sindirilmeden gönderilen besinlerin yol açtığı gaz sıkışmasının giderilmesi için birkaç çözüm yolu vardır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür.

Bağırsakta gaz sıkışması nasıl giderilir?
 • Yoğurt veya kefir tüketimi gaz sıkışmasına iyi gelen besinlerdir. Bu besinleri günlük yaşamda sık tüketmek fayda sağlayacaktır.
 • Yiyecekleri iyi çiğnemek ve mideye göndermeden önce ağızda parçalamak mideyi fazla yormayacağı için midede ve bağırsaklarda gaz oluşumunu da önleyecektir ve gaz sıkışmasına neden olmayacaktır.
 • Süt ve süt ürünleri tükettiğiniz zaman mide ağrısı veya bağırsakta gaz sıkışması sorunu yaşıyorsanız bu besinlerden uzak durmanız fayda sağlayacaktır. Bu besinlerin içerisinde bulunan laktoz siz de gaz sıkıntısına neden olan etken maddedir. Süt ve süt ürünleri yerine yoğurt tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda eğer süt tüketmeyi seviyorsanız içerisinde laktoz bulunmayan sütleri tercih etmeniz gaz sıkışması yaşamanıza neden olmayacaktır.
 • Bağırsakta gaz sıkışması olduğu dönemler de gaz sıkıntısını giderecek bitki çayları tercih edebilirsiniz. Bu bitki çaylarının başında ise rezene ve papatya çayı gelmektedir. Aç veya tok karnına gaz sıkışmasını gidermek için papatya yahut rezene çayından bir fincan tüketmeniz rahatlamanızı sağlayacaktır.
 • Pirinç, patates ve mısır gibi nişasta içeren gıdalardan uzak durmanız gerekir. Bu gıdalardan belli bir süre uzak kalmanız veya çok az tüketmeniz daha iyi olacaktır.
 • Aşırı baharatlı ve yağlı yiyecekleri günlük yaşamınızdan belli bir süre çıkartmanız hem sağlık açısından hem de gaz sıkışması sorunundan dolayı oluşan şikâyetlerin azaltılmasında fayda sağlayacaktır.
 • İçeceklerde pipet kullanımını tercih ediyorsanız bu alışkanlığınızı bırakmanız fayda sağlayacaktır. Pipet kullanımı hava yutmanızı neden olacaktır ve bu da gaz sıkışmasına neden olabilen faktörler arasında yer almaktadır.
Bağırsakta gaz sıkışmasına neden olan besinler
 • Bakliyat, haftada bir öğünden fazla bakliyat tüketimi gaz oluşumuna neden olmaktadır. Özellikle bağırsakların da sorun olan kişiler için yasak gıdalar arasında yer alan bakliyat gaz sıkışması olduğu zamanlar da uzak durulması gereken gıdalardan biridir.
 • Kuşkonmaz, brokoli, Brüksel lahanası gaz yapan besinlerden birkaçıdır. İçerilerinde az miktarda olsa rafinaz barındırdığı için bağırsaklarda gaz oluşumuna neden olmaktadır. Bu besinlerin özellikle çiğ tüketilmesi gaz oluşumunu iki katına çıkarmaktadır. Bunun için aşırı ve çiğ tüketmekten uzak durmanız gerekir.
 • Gazlı içecekler, içerisinde gaz bulunmasından dolayı vücutta hem gaz yapar hem de gaz sıkışması durumunu hızlandırır. Mümkünse hiç tüketmemeniz sağlık açısından daha iyi olacaktır.
 • Aşırı yağlı besinler, sindirimleri çok zor olmasından dolayı hem midede hem de bağırsakta gaz sıkışması neden olmaktadır. Sağlık açısından da çok faydalı olmayan aşırı yağlı yemekler yerine az yağlı ve faydalı besinleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır.
 • Sakız çiğnemek kişinin hava yutmanıza yol açmaktadır. Yutulan havada kişide gaz oluşumuna yol açtığı için sakız çiğneme alışkanlığını en aza indirmeniz gerekir.

Bağırsakta Gaz Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Helyum Gazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Helyum Gazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gaz Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Gaz Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Anne Sütüne Gaz Yapan Yiyecekler?

Anne Sütüne Gaz Yapan Yiyecekler?

Bataklık Gazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bataklık Gazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Metan Gazı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Metan Gazı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Vajinadan Gaz Çıkması?

Vajinadan Gaz Çıkması?

Güncel

Aşırı Gaz Çıkarma Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Gaz Çıkarma Belirtileri ve Tedavisi